Mübarek ramazan ayı sıcak yaz mevsimine denk gelmesi ile birlikte oruç tutanların acıkmaktan çok susadıkları bilinmektedir. Peki susamamak için neler yapılmalı nelere dikkat etmeli onları konumuzda görelim. susuzluğun en büyük nedeni sıvı kaybı olduğunu bilmelisiniz. Sıvı kaybı çok fazla sıcak ortamlarda kalmanın yanısıra sıkça tuvalet alışkanlığı olanlarda daha çok görülür.

Çay ve kahve idrar söktürücüdür
Günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alan çay ve kahve sahurda tüketilmemesi yada en fazla 1 çay bardağı çay tüketmeniz önerikmektedir. Yapılan araştırma ile özellikle kahve tüketenlerde çok sık idrar sorunu olduğu ve daha sık susasa hissi olduğu görülmektedir.

Limonata ve ayran tüketin
Sağlık açısından önemli bir madde olan sitrat içeren ayran ve limonata sudan sonra en çok tüketilmesi gereken sıvı maddeler arasında yer almaktadır. Yaz aylarının vazgeçilmezi limonata ve ayran hazır almak yerine evde yapmanız önerikmektedir. Sadece 5 dakikanızı ayırarak ev limonatası ve katkısız ayran içmenin keyfini yaşayın.

Sahurda limonata için susamayın

Bol ve dengeli su için
Oruçlu geçen gün boyunca sıvı kaybını azaltmak için sadece sahurda değil iftardan başlayarak sahura kadar en az 2 litre su tüketmeniz yine susuzluk problemine önlem olacaktır. Sadece shurda içeceğiniz su çok etkili olmayıp, iftardan itibaren başlayarak sahur’a kadar 2 litre su ve limonata, ayran gibi sıva besinler tüketilmesi önerilmektedir. Oruçlarınızı Allah kabul etsin. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Sahurda çay yerine limonata tüketinYorum Bulunamadı

Yorum yapılmamış

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.